Jak powstają zmarszczki

dnia

Skóra składa się z naskórka oraz ze skóry właściwej, która zbudowana jest głównie z włókien kolagenowych i sprężystych. Tworzą one rodzaj  rusztowania zapewniającego  skórze sprężystość, odporność na rozciąganie, elastyczność i gładki wygląd.

Włókna kolagenowe ułożone są poziomo w postaci pęczków o falistym przebiegu, włókna sprężyste natomiast mają układ pionowy, prostopadły do włókien kolagenowych.

W miarę procesu starzenia się skóry ta kompozycja ulega stopniowemu zniszczeniu i zamiast uporządkowanych pęczków, włókna zaczynają tworzyć bezpostaciową masę. To zjawisko nazywamy elastozą. Skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i pozbawiona blasku, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Proces starzenia się skóry można podzielić  na trzy stadia:

I stadium:

Umiarkowane odwodnienie przy zachowanym napięciu skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, głównie wokół oczu

II stadium

Widoczna suchość i wiotkość skóry. Pojawiają się powierzchowne, linijne zmarszczki, pogłębiają się fałdy nosowo-wargowe

III stadium

Skóra traci sprężystość i napięcie, zmniejsza się jej grubość, sprawia wrażenie, że jest jej za dużo. Zmarszczki widoczne są nawet w spoczynku.

Starzenie się skóry jest wypadkową dwóch procesów: starzenia wewnątrzpochodnego uwarunkowanego genetycznie oraz starzenia zewnątrzpochodnego czyli wywołanego przez czynniki środowiskowe, zwłaszcza  promienie UV.

Do czynników wewnątrzpochodnych należą także zmiany hormonalne związane z menopauzą, a do czynników zewnętrznych  palenie tytoniu, stres, sposób odżywiania.

Wśród czynników zewnętrznych wpływających na szybkość starzenia się skóry największe znaczenie mają promienie ultrafioletowe.
Nadmierne opalanie się, szczególnie po czterdziestym roku życia wybitnie przyśpiesza  ten proces. Głównym czynnikiem uszkadzającym komórki skóry są tzw. wolne rodniki, które powstają stale w naszym organizmie, a  pod wpływem promieni UV ich ilość znacznie wzrasta.

Palenie papierosów również zwiększa znacznie ilość wolnych rodników. W skórze kobiet palących obserwuje się zmiany podobne do zmian wywołanych przez  promienie UV. Cera palaczek  jest szara, sucha i szorstka, pokryta przedwczesnymi zmarszczkami.

Analizując topografię procesu starzenia się skóry  twarzy, można stwierdzić, że  zmiany związane ze starzeniem są najszybciej pojawiają w obrębie oczodołów i w dolnej części twarzy.

Głównym  objawem starzenia się skóry są  zmarszczki, które dzielą się na  powierzchowne i głębokie. Głębokość zmarszczek powierzchownych nie przekracza 0,05 mm. Pojawiają się one najczęściej w okolicy oczodołów, są to tak zwane „kurze łapki”.

Zmarszczki głębokie  występują na czole, policzkach, w dolnej części twarzy, a  czasem  w okolicy oczodołów.

Wraz z wiekiem zmienia się również owal twarzy, co wiąże się z utratą elastyczności skóry. Często towarzyszy temu zapadanie się policzków na skutek redukcji tkanki tłuszczowej. Zjawisko to nasila się u kobiet intensywnie odchudzających się.
Deficyt tkanki podskórnej przyśpiesza utratę elastyczności skóry i sprawia, że jest jej „za dużo”. Dodatkowo w wyniku nieustannej pracy mięśnia okrężnego ust skóra znajdująca się nad nim staje się mniej sprężysta, co powoduje powstanie pionowych zmarszczek nad ustami.
Innym objawem starzenia się skóry jest jej suchość i zmiana kolorytu spowodowana pogrubieniem warstwy rogowej naskórka. Dlatego starzejącą się skórę często postrzegamy jako szarą i zmęczoną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s