Zasada kontrastu

dnia

Wstajesz wcześnie rano po źle przespanej nocy. Idziesz do łazienki, patrzysz w lustro i widzisz szarą cerę i podpuchnięte oczy. Przed tobą leży kolorowe czasopismo, które wczoraj przeglądałaś. Z okładki uśmiecha się do ciebie olśniewająca piękność, co bynajmniej nie poprawia twojego nastroju. Wręcz przeciwnie, zaczynasz nowy dzień kompletnie zdołowana.
Piękne, wręcz idealne bohaterki mass mediów: aktorki, modelki, celebrytki są przyczyną kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości u wielu kobiet. Młode kobiety są bardziej podatne na to zjawisko, niż dojrzałe.

Mamy tu do czynienia z psychologiczną zasadą kontrastu. Jeżeli najpierw obejrzymy w kolorowym czasopiśmie zdjęcie pięknej modelki i zaraz potem spojrzymy w lustro, wydajemy się sobie o wiele mniej atrakcyjne, niż jesteśmy w rzeczywistości.

Kompletnie przy tym zapominamy o fakcie, że modelka została przygotowana do sesji przez sztab fachowców od wizerunku, a zdjęcie zostało zrobione przez  profesjonalnego fotografa.

Może warto uświadomić sobie ten mechanizm i nie być tak bardzo krytyczną wobec siebie?

 

ID-100312411

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. deelishis pisze:

    Musimy pamiętać, że w kolorowych magazynach w zasadzie już nie ma naturalnych zdjęć, tylko wytwory Photoshopa. Pozdrawiam:) Aga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s