Jak działa płyn micelarny

dnia

Płyny micelarne to  nowoczesne  kosmetykami służące do oczyszczania skóry twarzy. W większości przypadków są dobrze tolerowane nawet przez osoby z cerą wrażliwą. W sklepach mamy ich  duży wybór.

Głównym składnikiem płynu micelarnego są mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Zewnętrzne cząsteczki tworzące micele mają własności hydrofilowe, czyli przyciągają wodę, natomiast wewnątrz miceli znajdują się cząsteczki hydrofobowe, które dobrze łączą się z tłuszczami. Dzięki takiej budowie płyn micelarny zbiera do wnętrza miceli zanieczyszczenia tłuste, takie jak łój, makijaż, tłusty krem, a pozostałe zanieczyszczenia rozpuszcza w roztworze wodnym.
Płyny micelarne cechują się tym że myją skórę delikatnie i dokładnie, nie wywołując podrażnień i nie naruszając jej bariery hydrolipidowej. Dobry płyn micelarny zawiera składniki nawilżające i odżywcze, nie ma zaś w składzie detergentów takich jak sodium laureth sulfate, czyli SLS obecny w większości żeli do mycia ciała i twarzy.
Są na tyle delikatne, a jednocześnie skuteczne, że nadają się również do demakijażu oczu.

Na koniec mała uwaga: na wszystkich płynach micelarny zamieszczana jest uwaga producenta, że płyn można zostawić bez spłukiwania.
Jako dermatolog patrzę na to nieco inaczej. Uważam, że niezmyta warstwa płynu micelarnego może podrażniać skórę i wchodzić w interakcje z innymi kosmetykami.

 

ID-100278165

 

 

 

 

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s