Wakacje – czas filtrów

dnia

Filtry przeciwsłoneczne dzieli się na mineralne i chemiczne.

Działanie filtrów mineralnych jest czysto fizyczne: jego cząstki odbijają i rozpraszają promienie UV tworząc na skórze rodzaj ekranu. Przykładem filtru mineralnego jest dwutlenek tytanu i tlenek cynku

Mechanizm działania filtrów chemicznych polega natomiast na pochłanianiu promieni UV i zamianie  ich w energię cieplną. Nie barwią skóry tak, jak to robią filtry mineralne, mają  lżejszą konsystencję, dobrze się wchłaniają i nie tworzą tłustego filmu.

Dobry preparat przeciwsłoneczny powinien zawierać oba rodzaje filtrów, ponieważ ich działanie znakomicie się uzupełnia. W kosmetykach nowej generacji stosowanych jest jednocześnie kilka filtrów chemicznych i fizycznych, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić skórze skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVB oraz UVA.

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych i sprawia, że opalenizna jest bardziej trwała.

Idealny preparat ochronny powinien mieć lekką, nietłustą konsystencję, powinien być fotostabilny, wodoodporny i hipoalergiczny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s