Niepożądane działania manicure

Lakiery do paznokci obok perfum, kremów, cieni do powiek, są również zaliczane do produktów które mogą uczulać. Najczęściej zmiany alergiczne występują na powiekach, dolnej połowie twarzy, bocznych powierzchniach szyi oraz na dekolcie.Najsilniej uczula lakier, który jeszcze nie wysechł.
W skład lakierów wchodzą najczęściej: octany etylu, butylu, nitroceluloza, żywice, rozpuszczalniki /aceton, octan butylu, toluen/, estry glikolu i pigmenty.

Niklowe mieszające kuleczki w buteleczkach z lakierem mogą również wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na nikiel.
Pigmenty zawarte w  lakierach czasami powodują żółtawe przebarwienia paznokci. Można im zapobiec stosując podkład pod lakier.

U osób nakładających świeże warstwy lakieru na starsze mogą pojawić się na paznokciach białe plamy. Są to ziarnistości keratyny. Można im zapobiec stosując przerwy w lakierowaniu paznokci, np według schematu: 5 dni lakier, 2 dni bez lakieru.

Zmywacze do paznokci natomiast powodują najczęściej przesuszenie płytek paznokciowych. Paznokcie stają się kruche, łamliwe i zaczynają się rozdwajać.

Zbyt częste i głębokie wycinanie „skórek” czyli oskórka może uszkadzać macierz paznokcia. Na skutek powtarzających się  mikrourazów paznokcie stają się pofałdowane. Mogą też pojawić się na nich białe, regularne poprzeczne prążki.
Dolegliwość ta nosi nazwę bielactwa prążkowanego paznokci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s