Prawidłowa pielęgnacja włosów

dnia

Wygląd naszych włosów zależy od czynników genetycznych, sposobu pielęgnacji oraz od ogólnego stanu zdrowia.
Grubość włosów, kolor oraz ich gęstość są zdeterminowane genetycznie i na to nie mamy wpływu.
Poprzez właściwą pielęgnację oraz sposób odżywiania możemy  poprawić wygląd włosów, nawet jeśli są  cienkie z natury.

Nadmierne wypadanie włosów jest często pierwszym objawem nieprawidłowej diety i często występuje u osób odchudzających się lub odżywiających się głównie fastfoodami.

Włosy zdrowe, prawidłowo pielęgnowane mają połysk i są elastyczne, gładkie, nie łamią się i nie mają rozdwojonych koniuszków.

Głowę powinno się myć co drugi dzień w przypadku łojotoku, a włosy suche  dwa razy w tygodniu lub nawet raz.  Codzienne mycie i suszenie gorącym powietrzem zaburza mikroflorę skóry na głowie, powoduje nadmierne przesuszenie włosów, zwłaszcza farbowanych.  Głównym składnikiem myjącym większości szamponów jest Siarczan laureto-sodowy po łacinie: Sodium laureth sulfate, w skrócie SLS.  Związek ten należy do grupy tzw. środków powierzchniowo czynnych (SPC). SPC w wyniku kontaktu ze skórą powodują usunięcie z jej powierzchni cząsteczek brudu i zanieczyszczeń. Niestety składnik ten niszczy również płaszcz lipidowy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry oraz zmienia jej  pH   z kwaśnego na zasadowe. W skutek tego pojawia się uporczywy łupież, świąd, zaczerwienienie skóry na głowie.

Należy używać dobrych, odpowiednio dobranych szamponów. Dobry szampon charakteryzuje się tym, że nie ma intensywnego koloru ani zapachu, zawiera jedynie delikatną bazę myjącą, gdzie SLS nie jest głównym składnikiem, a jedynie dodatkiem. Po myciu dobrze jest spłukać włosy wodą z dodatkiem soku z cytryny, który zmiękcza wodę, nadaje włosom połysk oraz przywraca prawidłowe pH skóry.

Podczas mycia dobrze jest zrobić masaż skóry głowy opuszkami palców. Poprawia to ukrwienie skóry głowy i sprzyja lepszemu odżywieniu cebulek włosowych. Wiele osób którym wypadają włosy unika masażu  w obawie przed zwiększoną utratą włosów. Nic bardziej błędnego: to właśnie brak masażu sprzyja wypadaniu włosów.

Wszelkie zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie, rozjaśnianie czy  prostowanie niszczą włosy, sprawiają, że staja się one suche, szorstkie i łamliwe. Nie należy farbować włosów zbyt często,  nie mówiąc już o zmianie koloru z ciemnego na jasny.

Włosy poddane takim zabiegom należy myć szczególnie delikatnym szamponem, bez SLS po myciu nakładać odżywkę a w lecie chronić przed słońcem, ponieważ suche włosy są szczególnie wrażliwe na promienie UV.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s