Co nam dają olejki eteryczne

dnia

Już w czasach starożytnych ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, między innymi do masażu ciała.

Na olejek eteryczny składają się substancje czynne, czyli wszystkie składniki o właściwościach leczniczych. Olejki eteryczne są czymś najcenniejszym, co świat roślin może dać człowiekowi. Są esencją każdej rośliny, dlatego działają intensywnie na różne części organizmu. Uzyskuje się je w wyniku poddania świeżej rośliny destylacji z parą wodną. Olejek ma zatem identyczny zapach jak roślina, z której powstał, jednak o wiele bardziej skoncentrowany.

Czasami do uzyskania jednego litra olejku eterycznego potrzeba kilku ton roślin, co wyjaśnia, dlaczego niektóre z nich osiągają naprawdę wysokie ceny.

Aromaterapia polega na leczniczym wykorzystaniu substancji zapachowych pozyskiwanych z roślin. Są to tak zwane olejki eteryczne.
Dzięki nowoczesnym technikom destylacji dzisiejsza aromaterapia może sięgać po aromaty roślin bardzo zwartych, twardych, pozornie suchych.

Olejki eteryczne mają wiele cennych właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Można aplikować je poprzez rozpylanie za pomocą dyfuzora lub w formie dodatku do kąpieli czy podczas masażu. Nie ma nic bardziej skutecznego na stres, jak kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego. Kąpiel taka pobudza krąienie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, rozluźnia mięśnie, łagodzi zmęczenie i pomaga zwalczyć bezsenność. Powinna trwać około 10- 15 minut. Powinno się dodawać 10 kropli mieszaniny olejków na wannę wody.

Podczas masażu stosujemy olejki aromatyczne jako dodatek do oleju bazowego. Olejem bazowym do masażu ciała może być na przykład olej migdałowy.
Podczas masażu olejki łatwo przenikają przez skórę, powodując lepsze jej ukrwienie.  Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów /około 1/5 do 1/4 szklanki oleju/. Do jednego masażu zużywa się mniej więcej łyżkę stołową roztworu, to znaczy praktycznie 2-3 krople mieszaniny olejków.

Każdy z olejków eterycznych ma swoje unikalne właściwości. Wszystkie w różnym stopniu wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe, rozgrzewające. Właściwe stosowanie olejków eterycznych zwiększa odporność organizmu, wykazuje korzystne działanie na stan psychiczny i nastrój człowieka.

ID-100132392

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s