Polej włosy olejem

dnia

Łamliwość włosów to skłonność do ich ułamywania  się na różnej wysokości, co z czasem prowadzi do przerzedzenia się fryzury. Dolegliwość ta występuje głównie u kobiet, a jej przyczyną jest nadmierne przesuszenie włosów zbyt mocnymi farbami, układaniem fryzury przy pomocy suszarki, codziennym myciem włosów w twardej wodzie z użyciem agresywnych szamponów.

O połysku włosa i jego “gładkości” decyduje jakość keratynowej osłonki, czyli zewnętrznej warstwy. Chroni ona rdzeń i warstwę korową włosa przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz  zapobiega nadmiernej utracie wody. Stan osłonki włosa odpowiada również za tendencję do elektryzowania i łatwość w rozczesywaniu.

Osłonka włosa zbudowana jest ze zrogowaciałych komórek   poukładanych wokół łodygi włosa i  sklejonych  ze sobą i z warstwą korową przy pomocy tzw. spoiwa międzykomórkowego. Podstawowymi składnikami tego spoiwa są lipidy, w tym ceramidy, cholesterol, trójglicerydy i wolne kwasy tłuszczowe.

Żeby zlikwidować nadmierne wysuszenie włosów trzeba przede wszystkim używać bardzo łagodnych szamponów o prostym składzie, bez SLS /sodium laureth sulfate/.  Do płukania dobrze jest stosować wodę zakwaszoną sokiem z cytryny  lub octem jabłkowym.

Obecnie stało się modne  olejowanie  włosów, ale   pielęgnacja włosów przy pomocy olejków roślinnych to żadna nowość. Kobiety żyjące w ciepłym i suchym klimacie stosują tą metodę od wieków.Jest to dobry zabieg poprawiający nawilżenie włosów.
Odpowiedni olejek, a jest ich  mnóstwo na rynku,  nakłada się na suche włosy. Można go trzymać całą noc, lub w razie braku takiej możliwości tylko 30 minut przed myciem. Nie trzeba  nakładać olejku   codziennie. Wystarczy 2 razy w tygodniu, chyba że włosy są bardzo przesuszone, wtedy dobrze jest zwiększyć częstotliwość do 3-4 razy tygodniowo. Hinduski nakładają olejki na włosy co dziennie lub co drugi dzień.

. Włosy olejowane regularnie stają się miękkie w dotyku, puszyste i lśniące, a przede wszystkim przestają się łamać.

 

Reklamy

2 komentarze Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s