Nie wystarczy krem na zmarszczki

dnia

Na twarzy, tuż pod skórą leży kilkanaście drobnych mięśni. Są to mięśnie mimiczne. Dzięki ich ruchom potrafimy wyrażać myśli, emocje, przeżycia oraz nastroje. Mięśnie te pracują w sposób ciągły, często bez udziału naszej świadomości. Potrafią być aktywne nawet podczas snu.

Z jednej strony mamy do czynienia ze zjawiskiem hiperkinezy, czyli nadmiernej ruchliwości pewnych mięśni, z drugiej strony, z wiekiem następuje zwiotczenie mięśni twarzy, szczególnie w jej dolnych partiach.

Na twarzy jest niedużo tkanki tłuszczowej, szczególnie u kobiet dbających o linię. W związku z tym mięśnie są połączone ze skórą.  Zwiotczenie mięśni, które nasila się po czterdziestym roku życia jest bezpośrednią przyczyną „nadmiaru” skóry w obrębie powiek, policzków i podbródka. To nie zmarszczki są oznaką wieku, lecz opadające mięśnie twarzy.

Hiperkineza mięśnia czołowego, okrężnego oka, okrężnego ust przyczynia się do powstania zmarszczek mimicznych na czole, w okolicy oczu i ust.

Zjawisko to możemy opanować przy pomocy Botoxu. Toksyna botulinowa powoduje przejściowy paraliż mięśni w miejscu, gdzie została podana. Nic tak nie wygładzi kurzych łapek i zmarszczek na czole, jak Botox. Można go stosować nawet u młodych kobiet, z żywą mimiką.

Walka z obwisłymi policzkami i podbródkiem to już inny problem. Tu należałoby włączyć gimnastykę mięśni twarzy, szczególnie jej dolnych partii.

W internecie można znaleźć mnóstwo różnych ćwiczeń. Powstało nawet coś takiego jak joga twarzy. Każda kobieta może wybrać coś dla siebie, a im wcześniej się zacznie ćwiczyć, tym dłużej owal twarzy pozostanie niezmieniony.

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. alicja pisze:

    zabiegów zapobiegających i usuwających zmarszczki jest wiele, jest z czego wybierać. wykonanie kilku serii mikrodermabrazji albo peelingów medycznych już robi wyraźną różnicę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s