Hydroksyprolina i kolagen

dnia

Kolageny to grupa białek występujących  między innymi w skórze, których struktura znacząco odbiega od innych białek zwierzęcych.
Włókna kolagenowe są głównym składnikiem skóry właściwej, stanowiącym jej rusztowanie. Cechuje je duża wytrzymałość na rozrywanie. Krzyżują się i przeplatają ze sobą tworząc trójwymiarową siatkę. Kolagen wytwarzany jest w komórkach skóry zwanych fibroblastami.
Dotychczas zidentyfikowano ponad 20 typów kolagenu. W skórze głownie występuje kolagen typu I i III. Kolagen typu I tworzy grubsze włókna,  a typu III cieńsze, zwane retikulinowymi.
W procesie starzenia się skóry obniża się synteza kolagenu, szczególnie drastyczny jest spadek kolagenu typu III, który dominuje w młodej skórze i
w miarę upływu czasu zastępowany jest przez kolagen typu I.

Hydroksyprolina jest aminokwasem, który występuje wyłącznie w kolagenie i elastynie, niezwykle rzadko jest spotykana w innych białkach zwierzęcych.
Stanowi ważny składnik budulcowy kolagenu.

W celu wzmocnienia włókien kolagenowych stosuje jako składnik kremów pochodną hydroksyproliny czyli dipalmitynian hydroksyproliny.
Dipalmitynian hydroksyproliny to składnik pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwzmarszczkowym, nawilżającym i ujędrniającym: wzmacnia włókna kolagenowe, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników,poprawia elastyczność skóry,działa przeciw starzeniowo
poprzez stymulowanie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s