Składniki kremów na przebarwienia

dnia

W skład preparatów służących do zwalczania przebarwień wchodzą inhibitory tyrozynazy, enzymu który katalizuje przemianę  aminokwasu tyrozyny w  barwnik skóry – melaninę. Są to substancje takie jak hydrochinon, arbutyna, kwas kojowy i kwas azelainowy.
Hydrochinon jest skuteczny, ale ma silne działanie i  powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą dermatologa. Często wywołuje podrażnienia. W niektórych krajach europejskich jest dostępy wyłącznie na receptę. Arbutyna jest naturalną pochodną hydrochinonu.Występuje w liściach bergenii, gruszy pospolitej, mącznicy lekarskiej i borówki brusznicy.Arbutyna jest nieaktywna w środowisku kwaśnym, jej działanie niweluje pot oraz kosmetyki z kwasami. Kwas kojowy został wyodrębniony przez Japończyków z grzybów gatunku Aspergillus rosnących na kolbach kukurydzy. Od 1998 r jest jednym z najczęściej stosowanych składników w preparatach do leczenia przebarwień.Jest substancją o udowodnionej skuteczności. Wchodzi w skład zarówno dermokosmetyków jak i peelingów dermatologicznych służących do leczenia przebarwień.
Oprócz właściwości wybielających wykazuje także działanie antybakteryjne.
Kwas azelainowy, wyizolowany z ziaren zbóż, został wprowadzony do lecznictwa dermatologicznego w latach osiemdziesiątych.Skutecznie hamuje melanogenezę, a oprócz tego ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzaskórnikowe i przeciwzapalne.Jest powszechnie stosowany w terapiach przeciwtrądzikowych.

Synteza melaniny w skórze wymaga środowiska alkalicznego, dlatego kosmetyki zawierające kwasy owocowe mogą hamować tworzenie się przebarwień. W kosmetyce do tego celu najczęściej używa się kwasu glikolowego, mlekowego, cytrynowego i jabłkowego. Kwasy owocowe oprócz efektu zakwaszającego mają również działanie złuszczające, a wraz ze złuszczonymi komórkami naskórka usuwany jest nadmiar melaniny. Rozluźnienie komórek warstwy rogowej pozwala również na lepsze wnikanie preparatów wybielających.
Czynnikami regulującymi melanogenezę są również witaminy A i C stosowane w preparatach zewnętrznych.
Podczas leczenia przebarwień i po ich usunięciu powinno się stosować kremy z wysokimi filtrami, SPF 50.
Domowymi sposobami możemy rozjaśnić tylko przebarwienia powierzchowne. W przypadku głębszych zmian musimy zwrócić się do dermatologa. Najlepsze efekty dają terapie skojarzone łączące peelingi dermatologiczne ze stosowaniem odpowiednich dermokosmetyków.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s