Niezdrowa moda

dnia

Czy solaria są potrzebne? Nie, nie są potrzebne ani zimą, ani latem. Korzystanie z solarium latem sprawia, że następuje kumulacja naturalnego i sztucznego promieniowania UVA, co  zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka, przyśpiesza starzenie się skóry oraz powoduje powstawanie na twarzy przebarwień. Chodzenie do solarium zimą jest bardziej logiczne i uzasadnione niż latem. Wiele osób robi to po to, żeby się wygrzać i poprawić sobie nastrój.

Wydaje mi się, że lepszym rozwiązanie jest sauna, masaż gorącymi kamieniami lub ciepła kąpiel, ale jak ktoś bardzo chce, może  korzystać z solarium w umiarkowany sposób: dwa razy w miesiącu po 10 min. Producenci i właściciele solariów zarabiają  spore pieniądze na niewiedzy i próżności ludzkiej, a reklama sprawia, że solarium kojarzy nam się ze zdrowiem i pięknym wyglądem.

Ostatnio udowodniono, że promienie UVA są groźniejsze od promieni UVB odpowiedzialnych za rumień. Docierają głębiej osłabiając zdolność skóry do regeneracji. Uszkadzają „rusztowanie skóry” czyli włókna kolagenowe i sprężyste powodując tym samym zjawisko fotostarzenia skóry.
Niestety reklamy nie pokazują skóry osób korzystających systematycznie  ze „sztucznego słońca”.

Solarium może uzależnić podobnie jak papierosy czy alkohol. Takie uzależnienie nazywa się sonoreksją.
Sztuczne promienie UVA, podobnie jak światło słoneczne stymulują mózg do zwiększonej produkcji endorfin czyli hormonów szczęścia. Dlatego latem mamy więcej energii i radości życia, a podobnie czujemy się po seansie w solarium.
Osoby uzależnione postrzegają siebie jako blade, gdy tymczasem ich skóra przypomina kolorem czekoladę  i jest o dziesięć lat starsza niż rzeczywisty wiek właścicielki.

W badaniach prowadzonych w wielu krajach na dużych grupach osób korzystających z solarium stwierdzono, że krótkie, intensywne naświetlania promieniami UVA zwiększają w dużym stopniu ryzyko zachorowania na czerniaka skóry i gałek ocznych. Czerniak, czyli melanoma jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, dającym szybko przerzuty i trudnym do leczenia.

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s