Peptydy hitem w kosmetologii

dnia

Peptydy są związkami powszechnie wydzielanymi przez komórki żywych organizmów. Podobnie jak białka zbudowane są z aminokwasów, ale ich cząsteczki są dużo mniejsze.  Spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie.
Przez połączenie z receptorami znajdującymi się na powierzchni każdej komórki sygnalizują im uruchomienie pewnych funkcji. Działają mniej więcej tak jak kluczyk samochodowy inicjujący pracę silnika.

 

Dzięki zastosowaniu nowych technologii naukowcom udało się opracować metody otrzymywania syntetycznych peptydów o ukierunkowanym działaniu na skórę, które w odróżnieniu od białek mogą przenikać do jej głębszych warstw.

Peptydy biomimetyczne to uzyskiwane syntetycznie krótkie łańcuchy aminokwasów, identyczne z czynnikami wzrostu obecnymi w naszej skórze.
Znajdują one coraz szersze zastosowanie w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Określa się je mianem biomimetycznych,  bo i wiernie naśladują mechanizm działania i skutki wywierane przez   naturalne odpowiedniki.
Dodatkową ich zaletą jest mały rozmiar cząsteczek, co ułatwia peptydom pokonywanie barier skórnych. Unikamy w ten sposób konieczności zamykania ich w nośnikach transdermalnych, np w liposomach.

Peptydy tego typu  po przeniknięciu do skóry właściwej wysyłają sygnał, że nastąpiła utrata kolagenu stymulując tym samym jego  produkcję.
Jednym z najbardziej znanych peptydów pobudzających produkcję kolagenu w skórze jest pentapeptyd o nazwie Matrixyl.
Peptydy biomimetyczne nie mają właściwości drażniących,  są dobrze tolerowane  nawet przez osoby z cerą wrażliwą. Efekt ich działania pojawia się jednak dopiero po 3-6  miesiącach systematycznego stosowania. Stały się prawdziwym hitem nowoczesnej kosmetologii

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s