Dlaczego powinniśmy poznać budowę skóry

Większość z nas chce w sposób świadomy i nowoczesny dbać o swoją skórę. Współczesna, zapracowana kobieta potrzebuje aktywnych, wygodnych w użyciu preparatów do pielęgnacji domowej oraz skutecznych zabiegów dostosowanych precyzyjnie do potrzeb swojej cery.

W aptekach jest ogromna ilość dermokosmetyków, a gabinety  medycyny estetycznej i kosmetyczne oferują nam przeróżne zabiegi upiększające i odmładzające.  Aby zrozumieć działanie kosmetyków najnowszej generacji i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dobrze jest poznać budowę skóry przynajmniej w ogólnym zarysie.

Skóra ma budowę warstwową. Poszczególne warstwy to: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Skóra właściwa jest włóknistą i elastyczną warstwą zbudowaną głównie z włókien kolagenowych i elastycznych tworzących coś w rodzaju rusztowania lub sieci. W „oczkach” tej sieci znajdują się substancje zwane proteoglikanami i glikozaminoglikanami. Ważnym elementem tej konstrukcji jest kwas hialuronowy, który jest substancją silnie hydrofilną. Jego główna funkcja polega na wiązaniu wody w skórze, co zapewnia jej jędrność i prawidłowe nawilżenie.

Naskórek natomiast składa się w 90% z keratynocytów czyli komórek które rogowacieją i stopniowo złuszczają się. Dodatkowo w naskórku znajdują się melanocyty – komórki produkujące barwnik skóry,  melaninę.

Naskórek i skóra właściwa nazywane są potocznie skórą. Tkanka podskórna natomiast zbudowana jest z komórek tłuszczowych i z tkanki łącznej.

Skóra jest rozległym narządem chroniącym organizm i rzutującym na nasz wygląd, dlatego należy o nią dbać.

Reklamy

One Comment Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s