Skóra, co trzeba o niej wiedzieć

dnia

Współczesna, zapracowana kobieta chce w sposób świadomy i nowoczesny dbać o swoją skórę.  Aby zrozumieć działanie kosmetyków najnowszej generacji i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, dobrze jest przynajmniej w ogólnym zarysie poznać budowę i funkcjonowanie tego skomplikowanego narządu, który  z jednej strony chroni nasze ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej   zapewnia kontakt organizmu ze światem.

Skóra posiada  budowę warstwową. Poszczególne jej warstwy  to: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna.

Skóra właściwa jest specyficzną konstrukcją  zbudowanym głównie z włókien kolagenowych i elastycznych tworzących coś w rodzaju rusztowania lub sieci. W „oczkach” tej sieci znajdują się substancje zwane proteoglikanami i glikozaminoglikanami. Ważnym elementem tej konstrukcji jest kwas hialuronowy, który jest substancją silnie hydrofilną. Jego główna funkcja polega na wiązaniu wody w skórze, co zapewnia jej jędrność i prawidłowe nawilżenie.

Naskórek natomiast składa się w 90% z keratynocytów czyli komórek które rogowacieją i stopniowo złuszczają się. Dodatkowo w naskórku znajdują się melanocyty – komórki produkujące barwnik skóry,  melaninę.

Naskórek i skóra właściwa nazywane są potocznie skórą. Tkanka podskórna natomiast zbudowana jest z komórek tłuszczowych i z tkanki łącznej.

 

Reklamy

Jeden komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s